Dr Matthew D. Skinta, ABPP, jest certyfikowanym psychologiem zdrowia i adiunktem na Uniwersytecie Roosevelta w Chicago. Jest certyfikowanym trenerem ACT (terapii akceptacji i zaangażowania), terapii opartej na analizie funkcjonalnej (FAP) i treningu doskonalącego samowspółczucie (CCT). Prowadzi badania i oferuje treningi akceptacji i uważności oraz terapię opartą na samowspółczuciu (CBT) osobom LGBTQIA+ na całym świecie. Wraz z Aisling Leonard-Curtin redagował w 2016 książkę pt. “Uważność i akceptacja dla mniejszości płci kulturowej i seksualnej: poradnik kliniczny wspierający współczucie, więź i równość przy użyciu strategii kontekstualnych”. Natomiast w 2020 roku wydano pod jego redakcją “Kontekstualną terapię behawioralną dla klientów należących do LGBTQIA+”.
Biolog ewolucyjny, szczególnie zainteresowany ewolucją biokultury człowieka, DAVID SLOAN WILSON jest profesorem biologii i antropologii State University New York na Binghamton University. Syn pisarza Sloana Wilsona, współzałożyciel Evolution Institute i organizacji non-profit Prosocial World. Do jego publikacji należą książki Evolution for Everyone, The Neighborhood Project, Does Altruism Exist? oraz Darwin's Cathedral. Jest przewodniczącym Instytutu Ewolucji i redaktorem naczelnym magazynu instytutu This View of Life.
David Sloan Wilson
Uniwersytet Binghamton
New York, Stany Zjednoczone
Edmund Sonuga-Barke
King’s College London
Londyn, Wielka Brytania
Profesor psychologii rozwojowej, psychiatrii i neuronauki w Institute of Psychology, Psychiatry and Neuroscience, King's College London. Redaktor naczelny Journal of Child Psychology and Psychiatry. Motywowany przez własne doświadczenia dorastania z zaburzeniami uczenia się (posłuchaj podcastu), w swoich badaniach koncentruje się na wspieraniu dzieci i nastolatków z zaburzeniami neurorozwojowymi. Celem jego pracy jest rozwijanie nowych interwencji poprzez wykorzystanie podejść z obszaru nauki o rozwoju człowieka do badania genetycznych i środowiskowych źródeł ryzyka i odporności, a także pośredniczących w nich mechanizmów neurobiologicznych. Został wybrany na członka prestiżowych towarzystw naukowych: Academy of Medical Sciences (2016) oraz Fellow of The British Academy (2018). Ze względu na znaczenie jego badań, Edmund Sonuga-Barke znalazł się na liście Clarivate jako jeden z “najbardziej wpływowych” psychologów/psychiatrów.
Dr Maria Karekla jest licencjonowanym psychologiem klinicznym, certyfikowanym trenerem terapii akceptacji i zaangażowania, oraz profesorem na Uniwersytecie Cypryjskim. Kieruje laboratorium “ACThealthy: Psychologia Kliniczna i Medycyna Behawioralna”. Otrzymała tytuł doktora psychologii klinicznej na Uniwersytecie w Albany, SUNY. Staż specjalistyczny odbyła w Centrum Medycznym i Szpitalu Administracyjnym dla Weteranów Uniwersytetu Mississippi. Jej badania koncentrują się na obszarze promocji zdrowia oraz analizie czynników powiązanych z różnicami indywidualnymi (zwłaszcza parametrów elastyczności psychologicznej ) i sposobu w jaki są związane z rozwojem i utrzymywaniem się różnorodnych trudności behawioralnych (w szczególności problemów powiązanych z lękiem, odżywianiem i zdrowiem). Dodatkowo, analizuje leczenie tych trudności z wykorzystaniem opartych na procesie oraz kontekstualnej nauce o zachowaniu zasad oraz innowacyjnych metod ich realizacji (np. interwencje cyfrowe, wirtualna rzeczywistość). Jej badania (>100 recenzowanych publikacji) otrzymały liczne lokalne, europejskie i międzynarodowe granty oraz nagrody m.in. European Council and Pompidou's group, Society of Behavioral Medicine i Association of the Advancement of Behavior Therapy. Aktualnie sprawuje funkcję przewodniczącej komisji doktorskiej psychologii klinicznej oraz programowej na Uniwersytecie Cypryjskim. Jest także przewodniczącą komisji ds. psychologii i zdrowia Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Psychologicznych oraz członkiem grupy zadaniowej ds. e-zdrowia. Ostatnio zakończyła przewodniczenie Cypryjskiej Komisji Bioetycznej ds. Badań Biomedycznych oraz członkostwo w Cypryjskim Zarządzie Licencyjnym Psychologów. Aktualnie sprawuje funkcję prezydenta-elekta Association for Contextual Behavioral Science (ACBS), będąc członkiem zrzeszonym od 2019 roku. W roku 2021 została członkiem zrzeszonym Towarzystwa Medycyny Behawioralnej (SBM), a w 2018 roku otrzymała nominację do tytułu Kobiety Roku w kategorii akademicko-badawczej na Cyprze. Jej pierwsza powieść psychoterapeutyczna dla dzieci została nominowana w 2017 roku do Narodowej Nagrody Literackiej w kategorii dziecięco-młodzieżowej, również w uznaniu wykonanych przez nią ilustracji. Jest mówcą TEDx, była goszczona i udzielała wywiadów w różnorodnych podcastach, czasopismach, telewizji i stacjach radiowych lokalnych oraz zagranicznych.